Шість років окупації Криму: ціна миру на Донбасі та повернення півострова Читайте по-русски

Окупація Криму uapress.info
26 лютого 2014-го біля будівлі кримського парламенту постраждали представники Меджлісу, які мітингували на підтримку територіальної цілісності України

У Києві 26 лютого відбувся форум Age of Crimea. На порядку денному – Український Крим.

Цього дня 2014-го біля будівлі кримського парламенту представники Меджлісу мітингували на підтримку територіальної цілісності України. Це була відповідь на появу на півострові так званих "зелених чоловічків" – людей у військовій формі без розпізнавальних знаків.

Водночас проросійські сили, зі свого боку, зібрали кілька сотень людей. Тоді між учасниками сталися масові сутички. Двоє людей загинули й декілька десятків були поранені.

Вже наступного дня спецпідрозділи ГРУ Росії окупували приміщення Верховної Ради і Ради Міністрів Криму.

Відкрив форум Age of Crimea, який присвячений цій даті, лідер кримськотатарського народу, правозахисник, політв'язень Мустафа Джемілєв. Звернувся до громадян України, мешканців окупованого півострова.

"Немає ніякого сумніву в тому, що Крим рано чи пізно буде звільнений від окупації. Іншого й бути не може, бо грубе порушення міжнародного права, міжнародний розбій і захоплення чужих територій в ХХІ столітті – це виклик всьому світу", – заявив Мустафа Джемілєв.

Коли це станеться, залежить і від тих, хто залишається в Криму.

Архівні кадри з окупації Криму
Архівні кадри з окупації Криму5 канал

"Я закликаю всіх змінити страх на презирство до окупантів з усіма наслідками, що випливають з цього, із принципами мирного, ненасильницького опору окупації", – додав Мустафа Джемілєв.

Слово бере Володимир Зеленський. Президент зазначає, повноцінний мир в Україні настане лише після повернення Криму.

"Сьогодні ми робимо все можливе, щоби припинити війну на Донбасі і не втрачати щодня найкращих українців. Та це не означає, що Крим знімається з повістки чи може стати ціною для миру на Донбасі", – заявив Володимир Зеленський.

Посилити національні та міжнародні санкції проти Росії за анексію Криму закликає міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

"Політика поступок агресору в надії на його умиротворення – це утопія. Принаймні, коли ми маємо справу з Росією та її неоімперськими амбіціями. Крим не став для Москви відкупною проти продовження війни в центрі Європи, як думали деякі наші іноземні партнери та багато хто в Україні", – заявив Пристайко.

У кулуарах учасники форуму згадують події 26 лютого 2014 року, коли понад 12 тис. кримських татар та мешканців Криму інших національностей вийшли під стіни Верховної Ради автономної республіки Крим, щоби не дати місцевим депутатам звернутися до Володимира Путіна з проханням приєднати Крим до складу РФ.

Архівні кадри з окупації Криму
Архівні кадри з окупації Криму5 канал

"Це наша держава, це похабні дії збоку Росії. І ні в кого не було сумнівів, що цьому треба протистояти", – сказав Ахтем Чийгоз, народний депутат "Європейської солідарності".

Рішення про проведення псевдореферендуму Верховна Рада Криму змогла ухвалити лише наступного дня під прикриттям російських військ.

"У них це не виходило ні в 1992-му, ні в 1995-му, ні в 2004-му, тому що без військ регулярних ми як громадяни, як суспільство, давали відсіч їм", – нагадав Ахтем Чийгоз.

Надвечір Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 26 лютого Дня спротиву окупації Криму, в якому, однак, не згадують про те, хто саме окупував півострів.

Ірина Шевченко, Руслан Альмухамедов, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Європейське лікування в Україні: що таке опорні лікарні та коли вони запрацюють – сюжет
Loading...